Home O Firmie

 

   Na terenie naszego kraju w małym podkarpackim miasteczku Brzozów od wielu lat produkowane są koronki.
    W 1967 roku podjęto decyzję o budowie fabryki koronek. 9 maja 1969 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu.

    Od tego czasu wszystko się zaczęło. Nikt wówczas nie przypuszczał, że na terenach bez żadnych tradycji włókienniczych tak dobrze rozwinie się zakład przemysłu lekkiego.

Głównym powodem tych działań była ówczesna moda na aktywizację małych miasteczek. W 1971 roku po trzyletnim okresie budowy i umaszynowieniu nastąpiło otwarcie fabryki pod nazwą "Zakłady Przemysłu Pasmanteryjnego" jako filia fabryki firanek "Wisan" w Skopaniu. Stworzono nowe warunki zatrudnienia dla mieszkańców Brzozowa i okolicznych miejscowości.

Koronki S.A. w Brzozowie to największy producent koronek
klockowych w Europie. Nasze wyroby łączą w sobie urok
starych ręcznych koronek z najnowszymi trendami mody.
 
W roku 1990 zakład usamodzielnił się, nastąpiło odłączenie od firmy "Wisan". Kilka lat później, bo w 1995 roku Zakłady Przemysłu Pasmanteryjnego "Koronki" -przedsiębiorstwo państwowe zostały przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa i od 02.01.1996 roku zaistniały pod nazwą "Koronki" S.A. Spółka została włączona do Programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i wniesiona do XII NFI "Piast". Pod koniec roku 1997 "Koronki" S.A. stały się spółką holdingu tekstylnego "Próchnik" S.A.
   W roku 2000 firma "Próchnik" wystawiła na sprzedaż akcje spółki "Koronki", którymi zainteresowało się kilku poważnych inwestorów, jednak nie doszło do transakcji zakupu akcji. Podążając drogą rozwoju pracownicy spółki zdecydowali się w 2001 roku na utworzenie pracowniczej spółki pod nazwą "Pracownicza Grupa Inwestycyjna" Sp. z o.o., w wyniku czego od grudnia 2001 zdecydowana większość akcji Spółki jest w rękach pracowników. W 2004r firma PGI Koronki Sp. z o.o. rozpoczęła działalność handlową w Polsce, na rynkach europejskich i światowych.
   W grudniu 2004r powstała GRUPA KORONKI; w jej skład wchodzą: "Koronki" S.A., "PGI Koronki" Sp. z o.o. oraz "Korontex" S.A. Grupa Koronki jest największym producentem koronek klockowych w Europie. Eksportuje swoje wyroby na 50 rynków świata i ciągle zdobywa nowe rynki. Ponad 30-letnia działalność na rynkach krajowych i zagranicznych została nagrodzona wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Jest ona solidnym partnerem, wypracowała sobie uznaną markę i stabilną pozycję na rynkach całego świata. Ciągły rozwój przedsiębiorstwa zwiększa możliwości i zdolności produkcyjne zakładu. Koronki, ta nazwa kryje: włoskie reticella, weneckie zwanymi rosellino, wzory brukselskie i barabanckie, walansjenki w końcu torchon lace i kloeppelspitzen. Te tajemnicze nazwy określają wzorzystą materię ażurową wykonaną ręcznie lub maszynowo z nici lnianych, bawełnianych lub jedwabnych. Powstają dodatki do bielizny i ubiorów, szat liturgicznych, obszycia szali, żabotów, mankietów, kołnierzy oraz ozdoby do nakrycia stołów i ołtarzy w świątyniach. Te piękne dzieła to koronki, które są znane i podziwiane w świecie od VII wieku, a w Polsce mają kilkusetletnią tradycję. Nasze wyroby łączą w sobie urok dawnych ręcznych koronek z nowoczesnymi trendami mody. Zawsze cenione były za urodę i bogactwo wzorów, naturalność surowców, a jednocześnie nadążanie za modą.
   Aktualnie moda łączy w sobie tradycyjne surowce i wzornictwo z oryginalnymi nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie kompozycji, które są odzwierciedleniem dzisiejszych czasów. Takie właśnie są wyroby "Koronek". Firmowa kolekcja liczy ponad 3000 wzorów i rocznie przybywa około 50 nowych. Nasza firma posiada jedną z największych kolekcji koronek klockowych na świecie. Koronki i wstawki klockowe o szerokości od 9 - 168 mm w bogatym asortymencie wzorniczym i kolorystycznym od 1971r. produkowane są głównie z włókien naturalnych, dlatego zaliczane są do wyrobów ekologicznych. Głównym surowcem stosowanym do produkcji koronek jest miękka i delikatna bawełna. Nasze koronki produkujemy również z przędz lnianych, wiskozowych, akrylowych, poliestrowych, szenilowych ,z bawełny merceryzowanej, bawełny z dodatkiem lnu, szenilu lub lametexu złotego i srebrnego. Łączenie różnych przędz, także naturalnych ze sztucznymi powoduje, że koronki stają się wyrobem ekskluzywnym. Służą głównie jako ozdoba i znajdują szerokie zastosowanie w produkcji konfekcji stołowej, pościelowej, firan a także bielizny i odzieży damskiej.
   Mamy bogate doświadczenie w produkcji konfekcji stołowej z zastosowaniem koronek w połączeniu z różnymi tkaninami. Produkujemy ją od 1991r. Oferujemy eleganckie serwety, bieżniki, obrusy w różnych kolorach i rozmiarach od 20 x 20 cm do 150 x 400 cm na każdą okazję. Luksusowa konfekcja stołowa, delikatna i subtelna pościel oraz piękne firanki i zasłony z koronek podkreślają piękno i atmosferę domowego ciepła. Obecnie koronki są bardzo modnym wykończeniem bluzek i spódnic mogą być również stosowane samodzielnie do szycia odzieży damskiej żakietów, sukienek, spodni. Wychodząc na przeciw potrzebom swoich klientów i oczekiwaniom rynku w 2004r wprowadziliśmy do swojej oferty konfekcję damską wykonaną z samej koronki oraz koronki połączonej z tkaniną. Są to żakiety, sukienki, spódnice, spodnie i bluzki w szerokie gamie kolorystycznej i urozmaiconych fasonach na każdą okazję. Konfekcja szyta jest również na specjalne indywidualne zamówienia klientów. Połączyliśmy "koronczarską" tradycję z aktualną modą i kunsztem krawieckim.
   Dużą częścią produkcji "Koronek" od 1984r jest pasmanteria w szerokiej gamie asortymentowej i kolorystycznej. Produkujemy taśmy plecione, dziane i elastyczne, sznurki pasmanteryjne(plecione dziane i skręcane), lica szewskie, knoty do zniczy, koronki dziane. Poliester i nici lateksowe wykorzystywane do produkcji taśm elastycznych służą również do wytwarzania wysokiej jakości różnokolorowych sznurków pasmanteryjnych mających zastosowanie w przemyśle tekstylno-odzieżowym oraz produkcji sznurowadeł. Dużym powodzeniem na rynku krajowym cieszą się wytwarzane przez nasze firmy poliestrowe nici obuwnicze i lica szewskie, stosowane do ręcznego i maszynowego szycia obuwia oraz innych wyrobów skórzano-kaletniczych. Dodatkowym produktem są knoty do świec i zniczy. Koronki dziane poliestrowe mają zastosowanie w bieliźnie osobistej. W naszej ofercie posiadamy również taśmy płaskie poliestrowe i bawełniane. Mają one zastosowanie do obszywania lamówek, ozdobnych wykończeń oraz w przemyśle biurowym i sportowym.
   Wprowadzane modyfikacje produktów dotyczące sposobów ich wykończenia stawiają nas w czołówce producentów pasmanterii pod względem jakości. "Koronki" tworząc unikalne produkty chcą być koronkową nicią łączącą wiek pary z wiekiem komputerów. Cel, który przyświecał założycielowi fabryki został spełniony, a nasze koronki są takie same jak w odchodzących w zapomnienie XIX i XX wieku. Nasze wyroby cieszą się dużym popytem na rynkach całego świata. Mamy swoje miejsce w Europejskiej Rodzinie Tekstylnej. Jesteśmy solidnym partnerem, liczącym się na rynku krajowym i zagranicznym. Wierzymy, że naszą wytrwałą pracą na stałe wpiszemy się w historię koronkarstwa europejskiego i będziemy potrzebni klientom jako dostawcy odrobiny romantyzmu w racjonalnym i zagonionym świecie XXI wieku.

    "Koronki" eksportują swoje wyroby na cały świat, m.in. do Hiszpanii, Portugalii, USA, Niemiec, Kanady, Krajów Skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch oraz do krajów Dalekiego Wschodu Eksport naszych produktów stanowi 60% ogółu sprzedaży. Jesteśmy solidnym partnerem, liczącym się na rynku krajowym i zagranicznym.

 
 

Copyright © 2009 Korontex S.A.

Stworzone dzięki Joomla!. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL